Kto w 2015 roku realizował najciekawsze projekty edukacyjne w obszarze dziedzictwa? Do kogo trafi nagroda za popularyzację zabytków? Do 26 września 2016 roku trwa Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie.
Konkurs skierowany jest właścicieli lub zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Celem Konkursu jest promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków poprzez wybieranie, nagradzanie, a także promowanie najlepszych działań edukacyjnych podejmowanych w tym zakresie przez właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytków lub realizowanych we współpracy z nimi w 2015 roku.
By wziąć udział w konkursie, należy zgłaszać projekty, które:
- rozpoczęły się i zostały zrealizowane w 2015 roku;
- upowszechniały wiedzę o konkretnym zabytku, zabytkach lub przestrzeni zabytkowej bądź też przyczyniły się do zwiększania świadomości społecznej dotyczącej wartości i znaczenia konkretnych obiektów zabytkowych i wpływały na zwiększenie społecznego przekonania o potrzebie zachowania zabytków w dobrym stanie;
- przynajmniej częściowo angażowały uczestników projektu i/lub publiczność do poznawania zabytków in situ;
- były organizowane lub współorganizowane przez właścicieli, posiadaczy lub zarządców obiektów lub przestrzeni wpisanych do rejestru zabytków.
Zgłoszenia mogą być nadsyłane w trzech kategoriach:
- prelekcje, wykłady, warsztaty,
- aktywności plenerowe,
- wystawy i projekty multimedialne.
Jury konkursu wybierze i nagrodzi najlepsze zgłoszone projekty. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie 2016 roku.
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się na stronie www.nid.pl
Konkurs ogłaszany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Informacja pochodzi ze strony – wrotapodlasia.pl