W związku z wystąpieniem szkód na skutek frontu burzowego jaki przeszedł przez powiat sokólski, w dniu 21 czerwca 2016r. o godzinie 9:00 w Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyło się zwołane przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W spotkaniu brali udział m.in Starosta Sokólski Piotr Rećko, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot, Sekretarz Powiatu Katarzyna Nowak, Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz, Przewodniczący Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Jarosław Jabłoński, Dyrektorzy oraz Kierownicy Starostwa Powiatowego w Sokółce, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Wacław Greś, Komendant Powiatowej Policji w Sokółce Krzysztof Mróz.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Wacław Greś przedstawił informację dotyczącą gwałtownej nawałnicy – burzy z wiatrami, lokalnie trąb powietrza, która przeszła nad terenem powiatu sokólskiego w dniu 17 czerwca 2016r. Pierwsze zgłoszenie przyjęto w piątek o godzinie 15:40, akcje zakończono w poniedziałek 20 czerwca. Nawałnica trwała niespełna 15 minut, zaś spowodowała liczne szkody – zerwane dachy budynków, setki połamanych i powalonych drzew oraz zerwane linie energetyczne. Do wczoraj (20 czerwca) odnotowano 130 zdarzeń, do których wyjeżdżało 50 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (160 osób) oraz 94 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych (527 osób). W ciągu weekendu skutki wichur dotknęły w większym lub mniejszym stopniu gminy powiatu sokólskiego. Najwięcej zdarzeń powstało na terenach gminy So9kółka – 59 interwencji, Szudziałowo – 23 interwencje oraz Kuźnica – 19 interwencji. Nie odnotowano rannych ani ofiar śmiertelnych wśród ludzi i zwierząt. Zostało uszkodzonych 14 budynków, w tym 7 mieszkalnych. Największe zniszczenia odnotowano w miejscowościach Planteczka, gdzie całkowitemu zniszczeniu uległ dach na budynku obory oraz Kuźnica, gdzie silny wiatr zerwał całkowicie dach na połowie budynku mieszkalnego typu bliźniak. Pozostałe zdarzenia dotyczyły uszkodzonych w niewielkim stopniu pokryć dachowych. Strażacy na terenie powiatu sokólskiego w ciągu weekendu udrażniali przejazdy na drogach i zabezpieczali budynki. Wycięto łącznie około 216 drzew oraz usunięto, w 38 przypadkach liczne konary. Na odcinkach dróg powiatowych odnotowano 46 tego typu zdarzeń oraz 30 na odcinkach gminnych i osiedlowych. Padające drzewa i konary uszkodziły 3 pojazdy oraz 7 dachów obiektów, w tym 3 dachy w budynkach mieszkalnych. W wyniku awarii sieci energetycznych zanotowano również 2 pożary (lasu i suchej trawy). Ponadto w 1 wypadku z uwagi na długotrwały zanik prądu strażacy zasilali przenośnym agregatem prądotwórczym koncentrator tlenu w domu osoby wymagającej ciągłego użycia ww. sprzętu medycznego.
Do danych przedstawionych przez Komendanta PPSP odniósł się przedstawiciel Zespołu Kryzysowego UM w Sokółce Daniel Głażewski. Wczoraj, 20 czerwca, zespół do szacowania strat dokonał objazdu terenu gminy Sokółka, podczas którego stwierdzono m.in. następujące szkody: zerwany dach stodoły we wsi Słojniki spadł na znajdujące się wewnątrz maszyny, zerwane dachy stodół we wsiach Lipina i Planteczka. Dodał, że do urzędu spływają jeszcze wnioski osób poszkodowanych, które nie wiedziały, że trzeba zgłaszać szkody lub nie poinformowały o tych zdarzeniach straży pożarnej.
Komendant Powiatowy Policji w Sokółce Krzysztof Mróz poinformował, ze w czasie burzy z wiatrami nie odnotowano żadnych zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu. Policjanci asystowali strażakom przy usuwaniu drzew. Przyjmowano również zgłoszenia dotyczące sytuacji na drogach i uszkodzonych linii energetycznych.
Przedstawiciel PGE Dystrybucja SA w Białymstoku Marek Łukaszuk wyjaśnił, że do wielu miejsc nie można było dotrzeć z powodu powalonych drzew. Oprócz służb PGE skutki nawałnic, głównie powalone drzewa, uprzątały 5 inne firmy. Stwierdził, że w powiecie sokólskim „na ten moment mamy sytuację pod kontrolą… Większość stacji jest dołączona”. Część awarii będzie można stwierdzić dopiero po oględzinach. Największym problemem, który się pojawia podczas tego rodzaju sytuacji jest „wejście na czyjś grunt”.
Właściciele utrudniają wejście w celu uprzątnięcia drzew, naprawy linii itp.
Starosta Sokólski Piotr Rećko poinformował, że wystosuje dwa wnioski w następujących sprawach:
– do PGE w celu ustalenia i podania numeru telefony, który w razie stanu wyższej konieczności, mogłyby kontaktować się służby ratownicze z zakładem energetycznym;
– do samorządów z terenu powiatu sokólskiego w sprawie współpracy w zakresie usprawnienia dostępu do uszkodzonych sieci przemysłowych, które znajdują się na gruntach prywatnych, w celu ich naprawy przez pracowników zakładu energetycznego.
Przedstawicielka Powiatowego Zarządu Dróg Anna Werner opowiedziała m.in. o problemach z uzyskaniem pozwolenia na przycięcie i wycinkę startych drzew, które stanowią zagrożenie dla pasów drogowych i pobocza.
Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Wydziale Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Sokółce Lila Micun przedstawiła informację Wojewody Podlaskiego dotyczącą udzielenia pomocy poszkodowanym w związku z wystąpieniem szkód na skutek frontu burzowego jaki przeszedł przez województwo.
Notatkę sporządził Dawid Siwicki
Zdjęcia: Paulina Kondrat