Spotkanie Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego z Norbertem Kleinwächterem, Posłem do Bundestagu. 

2 listopada w Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyło się spotkanie Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego z Norbertem Kleinwächterem, Posłem do Bundestagu. 

Posłowi w spotkaniu towarzyszyły Pani Elżbieta Hase – Nowocień, tłumacz przysięgły języka niemieckiego, Gerd Knoblich, pracownik posła i Katarzyna Lubiński, asystent. 

Z ramienia Powiatu Sokólskiego wzięli udział Jerzy Białomyzy, Wicestarosta, Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansowego, Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego oraz Maciej Szczęsnowicz, Przewodniczący Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki.

Celem przyjazdu Posła Kleinwächtera była chęć zapoznania się z sytuacją na granicy polsko – białoruskiej, zrozumienie jej genezy i działań podejmowanych przez stronę Polską, a także obiektywne spojrzenia na problem migracyjny. 

Norbert Kleinwächter zwrócił uwagę na fakt, że Frakcja AfD, której jest Wiceprzewodniczącym, jest jedyną krytyczną wobec migracji w Niemczech. Podziękował polskiemu Rządowi za ogrom pracy włożonej w ochronę granic Unii Europejskiej. Zainteresował się również, jak w praktyce wygląda nielegalne przekraczanie granicy oraz wpływ tego procederu na miejscową ludność, a także przełożenie wprowadzenia stanu wyjątkowego na sytuację ekonomiczną i społeczną.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że obecna sytuacja jest „wojną hybrydową” skierowaną nie tylko w Polskę, ale w struktury Unii Europejskiej. Piotr Rećko, Starosta Sokólski wskazał, że narzędziem w tej „wojnie” są ludzie wykorzystywani do nielegalnej imigracji, a tym samym łamania standardów ochrony granic. Nie bez znaczenia pozostaje fakt destabilizacji życia lokalnych społeczności, w szczególności tych żyjących na terenach przygranicznych. Starosta podkreślił ogromne zaangażowanie służb mundurowych w ochronę granic zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej. Ich obecność jest nieoceniona dla poczucia bezpieczeństwa lokalnej ludności.

Starosta przybliżył Posłowi charakter wielokulturowości rejonu sokólskiego, opartej od pokoleń na trwającej symbiozie między wyznawcami różnych religii i przenikania jej w codziennym życiu. Tym samym zaznaczył swój niepokój, co do zaistnienia sytuacji, stworzenia przez imigrantów odrębnego społeczeństwa.

Niepokojąca jest również, jak wskazał Piotr Rećko, sytuacja dzieci porzucanych na granicy, do których nikt się nie przyznaje. Ze strony Powiatu  są one otaczane pieczą zastępczą, opieką psychologiczną i lekarską, która pomimo, że jest bardzo kosztowna, to niezwykle ważna z etycznego punktu widzenia. Podkreślił, że zarówno PCK jak i Związek Tatarów organizują zbiórki produktów żywnościowych oraz ubrań dla uchodźców, przebywających w Ośrodkach. 

Istotnym problemem jest ten o podłożu sanitarno – epidemiologicznym. Niejednokrotnie uchodźcy w wyniku przeprowadzonych badań okazują się nosicielami Covid – 19, a ci których stan zdrowia wymaga opieki medycznej są przekazywani do miejscowych szpitali. Ich pobyt w placówkach zdrowia wiąże się z ogromnymi kosztami.

Uczestnicy spotkania, w trakcie rozmowy wspólnie wskazali na kierunki mogące wpłynąć na poprawę sytuacji na granicy. Związane są one przede wszystkim z szeroko pojętą dyplomacją z krajami, w których brak jest działań prześladowczych ze strony organów władzy, podjęcie stanowczych działań gospodarczych oraz budową zapory na granicy polsko – białoruskiej przy finansowaniu Unii Europejskiej.

Oprac. Sylwia Matuk

Fot. Piotr Białomyzy

image_printDrukuj