W dniu 25 października 2019r., w siedzibie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji gminy Szudziałowo, w miejscowości Wojnowce, odbyło spotkanie wspierające dla kadr wykonujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.
W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Sokółce, kierownik Posterunku Policji w Krynkach
wraz z funkcjonariuszem, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krynkach wraz z pracownikami, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szudziałowie, przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Krynkach i Szudziałowie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krynkach i Szudziałowie, pracownik oświaty Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Babikach.
Wydarzenie otworzył prezes Stowarzyszenia Dariusz Dąbrowski witając przybyłych gości, następnie Agnieszka Kopańko-Żdanuk, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, zobrazowała cele spotkania grupy wspierającej: wzmocnienie współpracy, skorelowanie działań na szczeblu gminnym i powiatowym w zakresie przeciwdziałania przemocy, wymiana doświadczeń, diagnoza potrzeb, a także promocja działań projektowych.
Iwona Woronowicz pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce omówił realizację i monitoring programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób podejrzanych
o stosowanie przemocy. Poinformował o podpisanym porozumieniu z powiatem suwalskim
w celu zapewnienia bezpiecznego schronienia dla osób doświadczających przemocy
w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie w Dospudzie.
Poruszono temat o dostępnych formach pomocy dla osób doświadczających przemocy oraz osób podejrzanych o stosowanie przemocy w gminach Krynki i Szudziałowo. Pani Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krynkach poinformowała, iż oferują pomoc psychologiczną, w praktyce mało osób poszkodowanych z niej korzysta. Nauczyciel ze szkoły w Babikach poinformował, iż przemoc wśród dzieci i młodzieży przemieniła się w Cyberprzemoc ( agresję elektroniczną) – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe.
Pracownik Powiatowego Centrum poinformował zebranych o możliwości skorzystania z bezpłatnego poradnictwa w Punkcie Konsultacyjnym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce w zakresie: radca prawny, psycholog, pedagog, specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej, grupie wsparcia a także o rekrutacji do programu korekcyjno-edukacyjnego. Zgłoszono trudności z dojazdem do Sokółki osób potrzebujących zamieszkujących niniejsze gminy, gdyż nie posiadają samochodu nie ma też transportu autobusowego.
Ponadto zgłoszono, iż zauważa się coraz więcej spraw dotyczy zachowań agresywnych nastoletnich dzieci wobec własnych rodziców.
Został poruszony aspekt braku akceptacji społecznej z korzystania z pomocy specjalistycznej, z czym wiąże się poczucie wstydu. Co pisze w książce Antoine de Saint-Exupery ” Mały Książę spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią pełnych i baterią butelek pustych, Co ty tu robisz?, Piję, odpowiedział ponuro Pijak. Dlaczego pijesz? Spytał Mały Książę. Aby zapomnieć odpowiedział Pijak. O czym zapomnieć? Zaniepokoił się Mały Książę, który zaczął mu współczuć. Aby zapomnieć, że się wstydzę stwierdził Pijak, schylając głowę. Czego się wstydzisz, dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc. Wstydzę się, że pije, zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu”. Pomimo globalizacji i wzrostu dostępności do informacji, korzystanie z poradnictwa specjalistycznego zwłaszcza psychologicznego jest tematem tabu. Natomiast zjawisko przemocy przybiera obraz błędnego koła.
Następnie odbył sie panel dyskusyjny na temat sposobów radzenia sobie ze stresem oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Ważnym obszarem dyskusji było zadbanie
o siebie: własne zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, funkcjonariuszy pracujących
w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Dziękujemy przedstawicielom Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji gminy Szudziałowo za organizację spotkania, atrakcje, profesjonalną obsługę, pogodną atmosferę oraz moc, jaką daje przebywanie blisko przyrody.
Spotkanie wspierające dla kadr w siedzibie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju
i promocji gminy Szudziałowo było czwartym z pięciu spotkań realizowanych w zakresie projektu „Powiat Sokólski dodaje mocy w działaniu przeciw przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”- Edycja 2019r.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Priorytet II : „Poprawa, jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokółce