Uroczyste Obchody 100. Rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Kuźnicy rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Opatrzności Bożej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Wiesława Burnos Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz, przedstawiciel Konsula Generalnego w Grodnie Andrzej Raczkowski, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce Alicja Jackiewicz, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Po mszy świętej nastąpił przemarsz pod pomnik Pamięci Polskich Żołnierzy z 21 Dywizji Górskiej poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko – bolszewickiej 1920r. gdzie wspólnie oddano hołd bohaterom, którzy przelali krew dla niepodległej Ojczyzny.
Podczas uroczystości głos zabrał Starosta Sokólski Piotr Rećko: „ A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei jak kamienie rzucane przez Boga na szaniec”. Jest stąd dla nas wniosek, który nasuwa się z tej wspaniałej Bitwy Niemeńskiej. Po pierwsze wspaniałe wychowanie społeczeństwa, wychowanie młodzieży, w jaki sposób zmotywowano miliony osób do tego, aby stanęła w obronie ideału jakim była ojczyzna, jakim była polskość i tu znowu pojawia się fundament naszego wspaniałego Marszałka Józefa Piłsudskiego. To on powołał wtedy na premiera Wincentego Witosa, to on nakazał ażeby odezwą premiera, chłopa, rolnika Wincentego Witosa wezwać największą część społeczeństwa do walki. Był to nie tylko kunszt militarny ale też mentalny w jaki sposób dotrzeć do społeczeństwa, wydobyć tą wspaniałą polskość i przywiązanie do ojczyzny. Drugi element bardzo istotny to nasi wspaniali twórcy, nasi wspaniali poeci. Kiedy szedłem z panem ministrem koło tych młodych sześcioletnich harcerek, od razu przyszedł mi na myśl ten wspaniały wiersz, który mówił- „kto ty jesteś? Polak mały”. Oczywiście wszyscy znamy jego pierwszą część ale jest też druga część tego wspaniałego wiersza, bardzo wymowna. Która oddaje istotę i duszę tych, którzy wtedy walczyli. Władysław Bełza napisał ” Coś ty dla niej ? Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? Oddać życie.” I tak jak w tym wierszu, oni wtedy oddawali niestety to życie. Wracając jeszcze do chłopów, do rolników zawsze bronili Polski. Zawsze byli blisko wartości patriotycznych, wartości katolickich, wartości chrześcijańskich. Zawsze byli przy tradycji i dlatego tym wszystkim rolnikom którzy wtedy umierali chciałbym oddać dzisiaj hołd i cześć. Cześć i Chwała Bohaterom ! „
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski: „W tym roku mija 100 lat od momentu kiedy nasi pradziadowie musieli po raz kolejny walczyć o wolną ojczyznę. Rok 1920 to rok zwycięski, rok walki z bolszewikami (…) Bitwa Niemeńska, nieco zapomniana przez naszych rodaków, chociaż tu stoimy przy grobach naszych przodków którzy pochodzą z południa Polski a walczyli, oddawali życie za wolność, tu na dzisiejszych kresach północno-wschodnich naszego kraju a wtedy wydawało się że niemal centrum Polski. Te symboliczne groby pokazują, że tu w Kuźnicy także pamiętacie o tym, że jesteśmy zobowiązani do tego aby pamiętać ofiarę naszych dziadów. Pamiętać ale i także w życiu realizować te ideały, za które oni walczyli, za które ginęli. Ginęli dlatego, że chcieli obronić wolnej Polski, chcieli aby w tej wolnej Polsce kolejne pokolenia mogły się rozwijać, spokojnie żyć. My na szczęście dziś żyjemy w takiej wolnej Polsce, możemy swobodnie decydować o tym, co się w naszym kraju dzieje i to od nas zależy jak to państwo będzie się rozwijało. Pamiętając o ofierze tych żołnierzy musimy wykonać swój obowiązek, a naszym obowiązkiem dziś jest służba ojczyźnie w sposób pokojowy, aby mogła się ona rozwijać ale jednocześnie służba która polega tym, abyśmy wychowali kolejne pokolenia.”
Całą uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Wasilkowa pod batutą Adama Wolańskiego oraz Reprezentacyjna Kompania Straży Granicznej pod dowództwem mjr Piotra Januszkiewicza.
,,Bardzo się cieszymy z obecności was wszystkich, zwłaszcza z obecności młodzieży, co chciałbym podkreślić bo jest to nasza przyszłość. Dziś w Kuźnicy obchodzimy 100. Rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Można zapytać, a dlaczego nie w Warszawie? To pytanie można postawić bo ta bitwa na to zasługuje. To była bitwa o wszystko która zdecydowała o tym, że Polska ocaliła swoją niepodległość. Nasi przodkowie marzyli o wolnej Polsce przez prawie półtora wieku (…) Wielki zapał Polaków, opieka Opatrzności Boskiej, kunszt dowódców a zwłaszcza wiara w zwycięstwo spowodowała, że Polska wygrała i dzięki temu możemy cieszyć się naszą współczesną niepodległością i bezpieczeństwem. (…) Mamy świadomość tego, co zawdzięczamy bohaterom Bitwy Warszawskiej i Bitwy Niemeńskiej, dziś przywołujemy zwłaszcza bohaterów I Dywizji Górskiej i II Pułku Ułanów Podhalańskich. Pamięć o tych formacjach na tej ziemi jest bardzo żywa.(…) Bardzo ważne są takie uroczystości jak ta dzisiejsza, kiedy przypominamy współczesnemu pokoleniu, a zwłaszcza młodym ludziom o tych wydarzeniach które zasługują na pamięć. Ta pamięć kształtuje postawy patriotyczne.”- mówi poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński
Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos zwróciła się do zebranych słowami: ” Nasza historia świadczy o tym, że Polacy zawsze byli narodem rycerskim. Nie szukali wojny i na ogół nie prowadzili wojen zaborczych, ale umieli bronić niepodległości odważnie i z poświęceniem. (…) Niepodległość Polski została wywalczona z bronią w ręku a zamknięciem jej była zarówno Bitwa Warszawska jak i Bitwa Niemeńska. Trzeba nam było czekać aż sto lat, aby uroczyście przywołać pamięć poległych i z uszanowaniem głosić prawdę o poświęceniu naszej kresowej i lokalnej społeczności..”
Na zakończenie odczytano Apel Pamięci po którym nastąpiła salwa honorowa a następnie przystąpiono do złożenia wieńców pod pomnikiem Pamięci Polskich Żołnierzy z 21 Dywizji Górskiej poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko – bolszewickiej 1920 r.
KG