Uroczyste obchody Bitwy Warszawskiej
W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Dzień 15 sierpnia to święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej 1920r. nad Rosją Sowiecką określone mianem „Cudu nad Wisłą”.
Obchody Święta 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Mieszkańcy Powiatu Sokólskiego przynieśli do świątyni wieńce oraz bukiety z roślin lasów, łąk, pól i ogrodów, aby uczcić w ten sposób Święto Matki Bożej Zielnej i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy świętej uroczyście przemaszerowano pod pomnik pierwszego Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego, gdzie wysłuchano przemówień. W uroczystości wzięli udział między innymi: Starosta Sokólski Piotr Rećko z rodziną, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Bożena Jolanta Jelska- Jaroś, Sekretarz Powiatu Katarzyna Nowak, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, radni powiatowi i miejscy, księża, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce Dariusz Wojtecki, Komendant Powiatowy Policji w Sokółce Sławomir Kołakowski, Komendant Placówki Straży Granicznej im.2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Kuźnicy Zbigniew Awdziej, Major Piotr Horsztyński oraz Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, 1. Podlaska Brygada Obrony Wojsk Terytorialnych im. Gen. Bryg. Władysława Liniarskiego pseudonim „Mścisław”,Komenda Hufca ZHP w Sokółce, harcerze ze 174 Białostockiej Drużyny Harcerskiej oraz Skauci Europy z Białegostoku, przedstawiciele nadleśnictw, poczty sztandarowe, dyrektorzy i kierownicy Starostwa Powiatowego w Sokółce, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół oraz licznie zebrani mieszkańcy.
Starosta Sokólski Piotr Rećko zwrócił się do zebranych tymi słowami: „ Generał Haller, Generał Rozwadowski, Sikorski, Śmigły-Rydz, ale przede wszystkim nasz wspaniały wódz, naczelnik, Józef Piłsudski czy też rządzący wtedy na tym terenie Generał Andrzej Galica, Ci wszyscy ludzie byli autorami tego sukcesu. Jednak obok nich szli zwykli żołnierze, wezwani przez ówczesnego premiera Wincentego Witosa do boju szli rolnicy oraz bardzo wielu młodych ludzi […] Właśnie wtedy, rolnik polski obronił nie tylko Polskę, obronił Europę, wartości, to co najważniejsze, obronił wolność. […] Nie wyobrażam sobie aby w dniu dzisiejszym, dniu Matki Bożej Zielnej, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie wspomnieć o rolnikach. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że wtedy obronili nasz kraj, nasze wartości […] Z całego serca wszystkim żołnierzom, służbom mundurowym chciałbym życzyć wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta. Jesteście symbolem suwerenności polskiej, symbolem naszej niezależności, honoru oręża polskiego. […] Czym obecnie jest dla nas Bitwa Warszawska i jakie płynie z niej przesłanie? Powinniśmy w tych najważniejszych, kardynalnych sprawach Polski być zjednoczeni. Powinniśmy bardzo mocno wspierać naszych żołnierzy, służby mundurowe bo to oni w trudnych obecnych czasach kiedy mamy problem z pandemią pokazali nam jak z nią walczyć, jak wspierać nasze społeczeństwo za co im z całego serca dziękuję. Na koniec chciałbym również złożyć życzenia dla całej Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce która w dniu dzisiejszym obchodzi swoje święto. Wszystkim parafianom, księdzu Proboszczowi oraz kapłanom życzę wszystkiego co najlepsze. Niech żyje wolna Polska !”
Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras również skierował kilka słów do zebranych: „ Jak co roku wspominamy Święto 15 sierpnia, dziś w szczególny sposób ze względu na 100. Rocznicę wspominamy słynną Bitwę Warszawską, bitwę której dzień stał się Świętem Wojska Polskiego. Wspominamy wydarzenia krwawe, doniosłe, które zaważyły na dziejach naszego państwa i narodu. Bitwa Warszawska należy do największych bitew w historii Polski i na pewno najważniejszych bitew które zaważyły na losach całej Europy a być może i całego świata. Wspominamy trud żołnierzy, przelaną krew, poświęcenie i bohaterstwo. Ale jest to rocznica radosna, rocznica zwycięstwa, dzień w którym wspominamy triumf polskiego oręża i mamy prawo cieszyć się z tego jak dzielnie poradzili sobie nasi przodkowie i jak wspaniale nasze społeczeństwo i nasze młode państwo poradziło sobie z bolszewicką nawałą która chciała zniszczyć wolną Polskę […] Dzisiejsze święto powinno nam się kojarzyć z tym co dobre, wspaniałe, z tym z czego mamy prawo jako Polacy być dumni. […] Chylę czoła przed bohaterstwem polskich żołnierzy, oddaję hołd Wojsku Polskiemu które dziś obchodzi swoje święto i któremu dzisiaj w szczególny sposób oddajemy honor. Serdeczne pozdrowienia na te radosne święto dla Sokółki i Powiatu Sokólskiego.”
Podczas dzisiejszych obchodów rocznicowych głos zabrała również Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos: „ 15 sierpnia to co roku bardzo ważny dzień dlatego, że jest to święto chrześcijan, katolików, ludzi wierzących, Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla nas, Polaków, od 100 lat to także święto niezwykle wzruszające, święto wielkiego Polskiego zwycięstwa, święto wielkości Rzeczpospolitej, wielkości Polskiego Oręża, wielkości nas jako narodu z czego wszyscy jesteśmy dumni […] Do walki stanęła cała Polska, milion żołnierzy, szli razem, ludzie o różnych poglądach, którzy może na co dzień się spierali, wtedy złączeni byli jedną myślą […] Polskim żołnierzom, życzę aby środki pokojowych rokowań były zawsze skuteczne i przynosiły pokój dla całego świata. Życzę aby Armia Polska i wszystkie inne armie służyć mogły w pokoju swoim narodom i ojczyznom.”
Na ręce Starosty Sokólskiego Piotra Rećko wpłynęły listy okazjonalne wystosowane przez Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela oraz posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego które zostały odczytane podczas uroczystości patriotycznej. Elementem uroczystości był też „Apel Pamięci”, który odczytał major Piotr Horsztyński, dowódca Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich. Następnie przystąpiono do składania wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W trakcie obchodów nie zabrakło także występów Powiatowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół w Suchowoli pod dyrekcja Jarosława Szczerby, Zespołu Regionalnego „ Jemioła” pod dyrekcją Ewy Dębko. Zebrani na uroczystości zaśpiewali wraz z Powiatowym Chórem Młodzieżowym pieśni patriotyczne. Całą uroczystość uświetnił Oddział Husarii z Fundacji Obowiązek Polski, który zaprezentował się na koniach. Podczas obchodów, pod budynkiem Starostwa Powiatowego trwała wystawa sprzętu i uzbrojenia służb mundurowych co było dodatkową atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych.
opr. Klaudia Galej, fot. Juliusz Stelmaszek