Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce informuje, iż w ramach realizacji programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn.: „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020, finansowanego z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych dysponujemy 6 wolnymi miejscami dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub z orzeczeniem równoważnym[1] które są całkowicie niesamodzielne i które stale przebywają w domu, niekorzystając z innych form usług w godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej w tym: usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821), usług finansowanych w ramach Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł.
Program będzie realizowany poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Program ma na celu min. przyuczenie osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w zakresie pielęgnacji/rehabilitacji, dietetyki tych osób.
Mając na względzie powyższe, osoby zainteresowane tą formą wsparcia powinni złożyć niżej wymienione dokumenty drogą elektroniczną na adres pcpr.sokolka@sokolka-powiat.pl lub osobiście w siedzibie PCPR, 16-100 Sokółka ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8, pokój nr 11 lub pocztą w kopercie z dopiskiem „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020. Szczegółowe informacje można również uzyskać pod nr tel. 85 711 08 23.
Wymagane dokumenty
- Karta zgłoszenia do Programu Opieka Wytchnieniowa- edycja 2020
- Karta_oceny_stanu_osoby_niepełnosprawnej_wg_zmodyfikowanej_skali_FIM
- Klauzula informacyjna o RODO
- Program Opieka_wytchnieniowa
- Informacja_dodatkowa_do_Wzoru_Karty_załacznika_nr_7_do_Programu (2)
- Kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności osoby/dziecka.
Złożenie dokumentów nie jest równoznaczne z przyznaniem usług, dokumenty nie przechodzą na kolejne lata.
[1] Zgodnie z art. 5 i 62 ww. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, z późn. zm.).