WARSZTATY Z WĘDRUJĄCYM FILMOZNAWCĄ W SOKÓLSKIM LO

Filmoteka Szkolna to program zainicjowany w 2009 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, obejmujący swoim zasięgiem wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Obecnie program realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF. Nauczyciele i uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach organizowanych w szkołach na terenie całego kraju, w tym w warsztatach prowadzonych przez Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej, krytyków filmowych i zaproszonych ekspertów, oraz w projektach realizowanych przy współpracy instytucji partnerskich.
Projekty skierowane są do szkół zainteresowanych długofalową działalnością na polu edukacji filmowej. Łączą potencjał aktywnych nauczycieli oraz filmoznawców. Wszystko po to, by film stał się czytelnym tekstem kultury. Dlatego też uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika niemal od samego początku regularnie uczestniczą w projektach: „Filmoteka szkolna. Akcja!” oraz w warsztatach „Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej”. Dzięki temu mieli okazję dyskutować ze znanymi krytykami filmowymi i popkulturowymi, gdyż gościli w swojej szkole m.in. Kaję Klimek i Annę Bielak oraz Annę Pokłosiewicz, która przeprowadziła cykle warsztatów dla uczniów oraz dla nauczycieli. Uczestniczyli też w warsztatach prowadzonych przez lidera Filmoteki Szkolnej – Katarzynę Zabłocką.
Projekty Filmoteki Szkolnej cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co potwierdzają licznie napływające do nich zgłoszenia szkół z całej Polski. To duży sukces i ogromna satysfakcja, że po raz kolejny udało się liceum z Sokółki zakwalifikować na warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą, zwłaszcza że w latach ubiegłych szkoła również gościła Wędrującego Filmoznawcę.
Tym razem młodzież klas pierwszych i drugich sokólskiego LO spotkała się z panią Małgorzatę Steciak, dziennikarką współpracującą m.in. z portalami Filmweb i Onet.
Podczas warsztatów uczestnicy obejrzeli krótkometrażowy film „Czarnowidzka” w reżyserii Joanny Satanowskiej. Uczniowie zadawali też dziennikarce pytania dotyczące pracy na festiwalach filmowych, pisania recenzji, czy przeprowadzania wywiadów z osobami znanymi w świecie kina. Warsztaty bardzo im się podobały, co potwierdzają zebrane wypowiedzi:
„Było bardzo miło zaprosić do naszej szkoły doświadczonego recenzenta i filmoznawcę. Warsztaty pomogły nam bliżej poznać specyfikę zawodu filmoznawcy i krytyka filmowego.”
„Pani Małgosia bardzo ciekawie opowiadała o filmie i swojej pracy. Chłonąłem jej słowa całym sobą!”
„Dzięki warsztatom nabrałam chęci na oglądanie różnych filmów, również dokumentalnych i krótkometrażowych. Chcę pogłębiać swoją wiedzę w tym kierunku.”
„Fajnie, że takie warsztaty były w naszej szkole, bo bardzo mi się podobały. Mam nadzieję, że nie były ostatnie i że wkrótce będą kolejne.”

Małgorzata Kułakowska i Jolanta Zielenkiewicz
-szkolni koordynatorzy projektów Filmoteki Szkolnej

image_printDrukuj