W dniu 20 grudnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbyło się uroczyste podpisanie umów z uczniami czterech szkół i placówek systemu oświaty, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski, prowadzących kształcenie zawodowe w ramach projektu „Kompetentni i wykwalifikowani”. W imieniu Powiatu Sokólskiego umowy podpisali Starosta Sokólski Piotr Rećko i Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy.
Umowy zawarto z 245 uczniami, którzy zostali zakwalifikowani przez Komisję rekrutacyjną do II edycji w roku szkolnym 2018/2019. W ramach zawartych umów uczniowie naszych szkół tj. Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce, Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce, Zespołu Szkół w Suchowoli oraz Specjalnego Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce, skorzystają z następujących form wsparcia:
- zajęć dodatkowych z języka angielskiego – 139 uczestników,
- przeprowadzenie warsztatów tematycznych w zakresie narzędzi technologii informacyjna – komunikacyjnych (ICT) – 82 uczestników,
- dodatkowe zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ogólnokształcących (matematyka, chemia, biologia) – 64 uczestników,
- dodatkowe zajęcia wyrównawczych z przedmiotów zawodowych – 63 uczestników,
- sporządzenie Indywidulnych Planów Edukacyjno – Zawodowych – 65 uczestników.
W ramach zajęć wszyscy uczniowie otrzymają komplety pomocy dydaktycznych w postaci podręczników z poszczególnych przedmiotów i materiały szkoleniowe. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o potrzeby edukacyjne uczniów w zakresie objętym programem nauczania.
Wszystkie ww. formy wsparcia rozpoczną się tuż po przerwie świątecznej. Łącznie w drugiej edycji zrealizowanych zostanie 208 godzin zajęć z języka angielskiego, 142 godziny zajęć z ICT, 98 godzin dodatkowych zajęć wyrównawczych z przedmiotów ogólnokształcących, 99 godzin dodatkowych zajęć wyrównawczych z przedmiotów zawodowych oraz sporządzonych zostanie 65 Indywidualnych Planów Edukacyjno – Zawodowych.
Głównym celem całego projektu jest kształtowanie i rozwijanie zdolności uczniów ww. szkół poprzez podniesienie ich kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy, wzmocnienie kształcenia zawodowego, szkolenie i edukacja mająca wpływ na osobisty rozwój ucznia w kontekście konkurencyjności podlaskiej gospodarki, ułatwienie startu w dorosłe życie i pomoc w wyborze ścieżki kariery zawodowej.