Wykład o bieżeństwie w sokólskiej „Zawodówce”

8 marca 2018 roku naszą szkołę odwiedził pan Sergiusz Kryszeń, który wygłosił wykład o bieżeństwie zatytułowany „Bieżeństwo (uchodźstwo) 1914 – 1916”. Pan Kryszeń sam jest potomkiem bieżeńców, którzy powrócili do Polski po I wojnie światowej. Swoje wspomnienia zawarł w artykule „Z Narewki na Syberię” zamieszczonym w książce „Jestem, bo wrócili” i na stronie internetowej projektu „Jestem, bo wrócili” – http://biezenstwo.cerkiew.pl/
Bieżeństwo było wydarzeniem z czasów I wojny światowej związanym ze zwycięstwami armii niemieckiej nad rosyjską. Kiedy Rosjanie zaczęli przegrywać i w związku z tym wycofywać się państwo rosyjskie uruchomiło machinę propagandową przedstawiając Niemców w jak najbardziej czarnych barwach. Mówiono, że wojska niemieckie będą mordowały mieszkańców, więc zachęcano do ucieczki przed nimi w głąb Rosji. Dodatkowo lęk ludności mógł być potęgowany przez informacje o rzezi około 1,5 miliona Ormian, jakiej dokonały wojska tureckie. Agresywnej propagandzie uległa część mieszkańców ówczesnej zachodniej części imperium rosyjskiego. Bieżeństwo objęło swoim zasięgiem ogółem do 3 milionów osób, z tego z guberni grodzieńskiej, obejmującej częściowo Podlasie uciekło około 800 tysięcy osób, w tym Józef Kryszeń, dziadek naszego prelegenta wraz z rodziną.
Pan Sergiusz Kryszeń w barwny sposób przedstawił losy swojej rodziny w czasie bieżeństwa ilustrując wykład dokumentami przedstawionymi w prezentacji wykorzystanej w jego trakcie.
Wykładu słuchali uczniowie klas I i IV Technikum Mechanicznego oraz nauczyciele naszej szkoły.
Link do artykułu pana Kryszenia: http://biezenstwo.cerkiew.pl/pages/File/Z%20Narewki%20na%20Syberie.pdf

image_printDrukuj