Szczepić, nie szczepić, jak szczepić? – w ZSR odbyła się konferencja na temat szczepionek ochronnych.

1 grudnia o godzinie 11 w budynku Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala odbyła się konferencja szkoleniowa dla pracowników ochrony zdrowia i przedstawicieli samorządów lokalnych pn. ‘Szczepienia ochronne – szczepić czy nie szczepić”. Pomysłodawcą i organizatorem konferencji był Starosta Sokólski  Piotr Rećko, a wydarzenie było prowadzone przez panią Annę Martę Aniśkiewicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Sokółce.
„Szczepić, czy nie szczepić? To pytanie nurtuje wielu rodziców, zwłaszcza gdy chodzi o szczepienia zalecane. Młodzi rodzice nie wiedzą, czy realizować po kolei cały kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych, czy może wybierać tylko niektóre? Ostatnio narosło wiele kontrowersji wokół tego tematu. – mówiła pani Anna Marta Aniśkiewicz.
Zaproszonymi gośćmi byli dr nauk medycznych Dorota Bielska z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mgr Janina Chociej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokółce, mgr Paulina Kalinowska z Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pani Anna Dusza-Ciechanowska z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach i dr Hubert Czerniak przedstawili..
Dr nauk medycznych Dorota Bielska wygłosiła wykład o szczepieniach w praktyce lekarza rodzinnego, nie pomijając takich tematów jak szczegółowe działanie szczepionki na organizm, czy sytuacji gdy szczepienie jest wykluczone ze względu na zdrowie dziecka. Pani dr nauk medycznych mówiła też czym są NOP-y, czyli Niepożądane Odczyny Poszczepienne i jak często trzeba przekonywać rodziców dzieci, którzy bardziej obawiają się NOP-ów niż chorób zakaźnych.
Następny wykład był przygotowany przez mgr Janinę Chociej, która przedstawiła szczegóły jak wyglądają szczepienia w naszym powiecie z punktu widzenia sanepidu, a następnie mgr Paulina Kalinowska przedstawiła edukacyjną rolę pielęgniarek w realizacji szczepień ochronnych.
„Pielęgniarki przede wszystkim na pierwszej wizycie patronażowej powinny edukować pacjenta i przede wszystkim rodziców dzieci. Rola pielęgniarki dotyczy edukacji przede wszystkim, schematów szczepień, przedstawiania różnych form, które są dostępne i uspokajanie obaw rodziców jeżeli chodzi o szczepienia ochronne. Pielęgniarki na ogół dość dobrze realizują swoją rolę.”
Podczas  konferencji przedstawiono również dogłębnie temat finansowania szczepień ochronnych z programu polityki zdrowotnej, a za przykład stanowiły tu Kielce, które w skali kraju są liderem realizacji programów szczepień z budżetu miasta. Zagadnienie to przedstawiła pani Anna Dusza-Ciechanowska z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach.
„Warto inwestować w szczepienia. My, jako miasto rozpoczynaliśmy finansowanie szczepienia od 60 tysięcy złotych, a teraz kwota ta wynosi 2,5 miliona złotych, z których realizujemy pięć programów opieki zdrowotnej w ramach których organizowane są szczepienia.”
Ostatni wykład należał do doktora Huberta Czerniaka, który jako całkowity przeciwnik szczepień skupił się na samych NOP-ach. Wielokrotnie podkreślał, że w szczepieniach zawarte są różne trucizny i przekonywał o „niesamowitych” właściwościach witaminy C i D. Wykład doktora Czerniaka był najdłuższy i wywołał sporo emocji i dyskusji. Doktor Czerniak mówił między innymi o tym, że to właśnie szczepienia powodują autyzm u dzieci, oraz że autyzm jest uleczalny.
Edward Horsztyński

 

 

 

image_printDrukuj