Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu – 16 listopada 2017
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce uprzejmie informuje, że dzień 16 listopada obchodzony jest jako ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCENIA PALENIA TYTONIU.
Co roku 16 listopada, miliony palaczy na całym świecie powstrzymuje się od palenia tytoniu.
Jest to świetna okazja do całkowitego rozstania się z nałogiem.
Kampania społeczna z okazji Światowego Dnia Rzucenia Palenia Tytoniu skierowana jest do całego społeczeństwa.
Jej celem będzie dostarczenie społeczeństwu informacji w zakresie zysków płynących z niepalenia oraz aspektów prawnych/zdrowotnych i społecznych związanych z problemem palenia tytoniu.
Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej nt. zdrowotnych następstw palenia tytoniu oraz zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.
Mimo, iż w ostatnich latach liczba palących Polaków spada, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wynosi w Polsce blisko 67 tys. rocznie. Najczęstszą przyczyną zgonów są nowotwory płuc powstałe w wyniku palenia papierosów (około 90 % chorych na raka płuc to palacze). Choroby odtytoniowe obejmują również 14 innych nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów.
Naukowcy dowiedli, że każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Wynika to z tego, że każdy nałogowy palacz z własnej głupoty i na własne życzenie, skraca swe życie o parę lat. Z drugiej strony , szkodząc sobie, szkodzi także innym.
Bierne palenie jest bardzo szkodliwe, gdyż dym nikotynowy jest silną trucizną
i zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych.
W przypadku kobiet w ciąży wpływa negatywnie na rozwój dziecka.
Dzieci palaczek rodzą się mniejsze, niedotlenione, częściej chorują i gorzej się rozwijają.
Niewątpliwie, każdy palacz na co dzień nosi znamiona swego nałogu. Poszarzała cera, żółte zęby i palce, ubranie nieświeże, przesiąknięte wonią papierosów. Wygląd ten jest zaprzeczeniem człowieka zdrowego, wysportowanego, eleganckiego, z niechęcią widzianego wśród ludzi, prowadzących zdrowy tryb życia. Z pewnością relacje towarzyskie i między jednymi i drugimi prowadzą do konfliktów, a bezkarność palaczy i arogancja wobec niepalących, stwarza niemiłą, nerwową atmosferę.
Następne zagadnienie to ekonomiczne skutki palenia papierosów. Ceny ich są bardzo wysokie i miesięczny wydatek na ich zakup jest bardzo znaczący.
W sposób zasadniczy obniża budżet domowy palacza.
Podsumowując nałóg palenia papierosów jest bardzo niebezpieczny, zagraża zdrowiu i życiu człowieka. wielu palaczy zapada na poważne choroby, znaczna ich część przedwcześnie umiera, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego trybu życia, a papierosom mówić ” NIE” !
Dlatego: „RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”.