Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja 2017
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce uprzejmie informuje,
że dzień 31 maja obchodzony jest jako ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU.
Światowy Dzień bez Tytoniu to ważna data w kalendarzu promocji zdrowia – dzień, który służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu. Jest to świetna okazja do całkowitego rozstania się z nałogiem.
Palenie tytoniu jest na świecie uznawane za przyczynę prawie 4 milionów zgonów rocznie.
Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy.
W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat.
Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Palenie stanowi największe i jednocześnie możliwe do prewencji śmiertelne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. Palenie tytoniu stanowi jeden z priorytetów w założeniach polityki zdrowotnej Rządu RP określonej między innymi w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 9 listopada 1995r (Dz.U. z 2015r. poz. 298. z późn. zm).
Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg.
Niewinne branie papierosa, „puszczanie dymka” dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny; bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy, pali bo czuje głód nikotynowy i musi.
Zanim sięgniemy po papierosa, zastanówmy się, czy palenie papierosów szkodzi? Jakie skutki ponosimy?
„Światowy Dzień bez Tytoniu” to odpowiednia chwila do walki, w której nagrodą jest życie i zdrowie każdego człowieka.