„Bez względu na to, jaka jest pogoda, jaki jest czas jesteśmy Ci wierni” – mieszkańcy 22. raz wyruszyli w drogę krzyżową ulicami Sokółki.
„Hosanna Synowi Dawidowemu” krzyczały tłumy podczas uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Witający mieszkańcy rzucali na drogę płaszcze i gałązki. Kościół katolicki na pamiątkę tego wydarzenia, co roku, 7 dni przed Wielkanocą święci palmy. Ta tradycja jest znana już od XI w. Radosny charakter tego dnia miesza się z poważną lekturą, czytanej na mszach św. Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa, inaczej Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień wprowadzając wiernych w atmosferę skupienia i wyciszenia. W takiej atmosferze katoliccy mieszkańcy Sokółki i okolic wyruszyli w drogę krzyżową ulicami miasta. Tradycja organizowania tego wydarzenia religijnego sięga 1995 roku. Wtedy to pierwszy raz wierni podążali za krzyżem z kościoła parafialnego pw. św Antoniego do świątyni pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Zielonym Osiedlu. Już od początku organizowania, ta forma praktyki religijnej cieszyła się dużym zainteresowaniem wiernych, skupiając tłumy pomimo różnych warunków atmosferycznych.
Tak jak 22 lata temu, drogę krzyżową ulicami Sokółki poprowadził ksiądz Adam Baranowski, ówczesny wikariusz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a dziś proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce. Wraz z wiernymi ze swojej parafii przedstawili rozważania wprowadzające wiernych w atmosferę zadumy i refleksji nad własnym życiem. Wysoką jakość oprawy muzycznej zapewnił Krzysztof Zalewski, muzyk, organista, znany współtwórca musicali wystawianych przez „Studio Poezja”.
Pokonując kolejne stacje, na swoje ramiona krzyż brali przedstawiciele poszczególnych grup społecznych, zawodowych. Krzyż nieśli m.in. harcerze, ministranci, matki, ojcowie, członkowie ruchów religijnych, przedstawiciele oświaty, duchowni oraz samorządowcy, wśród których był obecny Piotr Rećko Starosta Sokólski.
Tak duże wydarzenie o charakterze masowym nie mogło by się odbyć bez wsparcia służb mundurowych. Powiatowa Komenda Policji w Sokółce zabezpieczała trasę przemarszu, a sokólscy harcerze byli odpowiedzialni za porządek wewnątrz grupy. W tym miejscu należy wspomnieć o perfekcyjnym przygotowaniu nagłośnienia. Czytane rozważania były słyszalne i wyraźne dla całej grupy.
„Bez względu na to, jaka jest pogoda, jaki jest czas jesteśmy Ci wierni.” mówił ksiądz Adam Baranowski. Zwracając uwagę na zmiany jakie nastąpiły w mieście między pierwszą a bieżącą odsłoną drogi krzyżowej, zauważył, że duża część uczestników, którzy 22 lata temu wzięli pierwszy raz udział będąc dziećmi, przyprowadzili już swoje dzieci.
Paweł Januszkiewicz
fot. Grażyna Czerska