Podstawowe założenia reformy edukacji
Ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej i 3-letniego gimnazjum oraz 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły policealnej ulega przekształceniu. Docelowo powstanie:
- 8-letnia szkoła podstawowa,
- 4-letnie liceum ogólnokształcące,
- 5-letnie technikum,
- 3- letnia branżowa szkoła I stopnia,
- 2- letnia branżowa szkoła II stopnia.
Stopniowe wygaszanie gimnazjów rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 i tym samym w kolejnych latach rekrutacja do tych szkół nie będzie już prowadzona. 1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę szóstą szkoły podstawowej staną się uczniami siódmej klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas trzecich ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym przestaną funkcjonować gimnazja.
Od 1 września 2017 r. zostaną utworzone branżowe szkoły I stopnia, które zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.
Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach rozpoczną się od roku szkolnego 2019/2020. W roku szkolnym 2019/2020 w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące trzecią klasę gimnazjum oraz ósmą klasę szkoły podstawowej. Uczniowie po zakończeniu gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących lub 4-letnich technikach, natomiast dzieci po ósmej klasie szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w pierwszej klasie szkoły branżowej I stopnia.
Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do odwiedzania naszej strony. Pod adresem http://sokolka-powiat.pl/reforma-edukacji/ na bieżąco będziemy informować Państwa o wprowadzanych zmianach.
Dodatkowe informacje: