ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA – 17.11.2016

Co roku 17 listopada, miliony palaczy na całym świecie powstrzymuje się od palenia tytoniu. Jest to świetna okazja do całkowitego rozstania się z nałogiem. Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej nt. zdrowotnych następstw palenia tytoniu oraz zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychają dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzuceniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazują badania CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne odgrywają zwykle niewielka rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak. W Polsce, co roku 70 000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Palacze częściej zapadają na : nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.
Mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego trybu życia, a papierosom mówić ” NIE”.

Dlatego: „RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”.

Źródło – Powiatowa Stacja
Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce

image_printDrukuj